Notice: Undefined variable: blog_setting in /home/rltmedya/public_html/wp-content/themes/geobin/geobin/single.php on line 12
INFLUENCER MAKETİNG NEDİR? YENİ NESİL PAZARLAMA | MEDYAAD

INFLUENCER MAKETİNG NEDİR? YENİ NESİL PAZARLAMA

Influencer marketing, yeni nesil stratejik pazarlama yöntemleri içerisinde geri dönüş oranı en yüksek olanlardan biridir. Influencer; dilimize “etkileyen”, marketing ise “pazarlama” olarak çevrilir. Sosyal medyanın gücü, bu yeni nesil pazarlama modelinin doğmasına sebep olmuştur. Günümüzde influencer, sosyal medya kanallarında aktif olarak yer alan belirli bir takipçi kitlesi olan kişiler şeklinde tanımlanır. Klasik pazarlama yöntemlerinde ünlüleri ürünlerine referans gösteren markalar, bu sistemi dijital dünyaya adapte ederek yepyeni bir pazarlama modeli yaratmışlardır.

Ancak bu yöntemde ürününüz ile ilgili influencer olan kişilere ücret ödeyerek sizi tavsiye etmelerini talep etmezsiniz. Ürünlerinizi bizzat deneyimleyerek, bu deneyimlerini takipçilerine anlatmaları esastır. O halde influencer marketing nedir? dediğimizde markaların YouTube, Facebook, İnstagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçileri bulunan kişiler üzerinden ürünlerini ve isimlerini deneyimleyerek tanıtmasıdır diyebiliriz.

İnternet çağı ile karşılıklı iletişimin öne çıktığı, bunun neticesinde daha fazla araştıran, sorgulayan bir tüketici profilinin oluşmasına bağlı olarak gelişen influencer pazarlama teknikleri ile tüketicilere inandıkları kişiler aracılığıyla ulaşmak hedeflenir. Influencerlar sosyal medya kanalları sayesinde milyonlarca kişiye ulaşabilirler. Ayrıca takipçileri ile samimi bir dil ve güven üzerine kurulu bir iletişimleri vardır. Dolayısıyla bu kişilerin ürün ya da marka ile ilgili deneyimlerini aktarması tüketici açısından güvenilir bir kaynaktır. Çünkü burada klasik reklam ve pazarlama dilinden çok uzak, deneyime dayalı bir tavsiye dili vardır Influencer belirli bir kitlesi olan kişilerle sınırlı değildir.

Sosyal medyada fenomen olmuş bir evcil hayvan da influencer marketing için kullanılabilir. Mercedes’in Instagram köpeğini kullandığı kampanya buna en güzel örneklerden biridir. Önemli olan marka için doğru bir influencer seçilmesi ve iyi bir pazarlama stratejisi oluşturulmasıdır. Bunun için de dijital pazarlama  ve sosyal medya hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0